Осуди за сексизмот и навредите кон новинарката Мирослава Бурнс

Медиумските организации денеска испратија осуди за навредите и сексизмот упатен кон новинарката Мирослава Бурнс од страна на порталот „Доказ.М.мк“. Од Самостојниот синдикат на новинари и...

Меѓународен ден за борба со хомофобија и трансфобија

Со кампања под глобалното мото: „Да ја прекинеме тишината!“, ЛГБТИ мрежата во земјава го одбележа 17-ти Мај, Меѓународниот ден за борба против хомофобија, бифобија,...

НМХТ: Одговорноста што падна Законот за заштита од дискриминација на Уставен...

,,Вината и одговорноста за оваа одлука е во пратениците, особено владеачкото мнозинство кое предизборната кампања ја засноваше на градењето на едно општество за сите...

МЗ: Се планира надоместок за медицинскиот персонал поради кризата со Ковид19

Планирана е една одредена сума на средства како награда/надоместок за сите лекари, медицински сестри кои деноноќно се грижат за пациентите и се борат против...
- Advertisement -

НАЈНОВО

[Интервју] Дејан Мираковски: Ефектите од пандемијата ќе бидат поизразени во регионите со послаб квалитет...

Вонредните мерки за превенција и спречување на ширењето на корона вирусот покажаа колку човекот и неговите животни навики влијаат на животната средина. Таков е...

Преку апликацијата „СтопКорона“ се’ уште не е откриен случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за помош во борба со корона...

Казна за ,,лажно пријавување’’ преку Фејсбук коментар?

Граѓанинот Горан Белевски минатиот месец искоментирал на ФБ профилот на една локална кавадаречка телевизија, под вест за дисциплината на кавадарчани за време на полицискиот...