Почетна клучни зборови МРТ

клучен збор: МРТ

Медиумските реформи не се целосно исполнети

Периодичниот извештај на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, покажа дека реформите во јавниот радиодифузен сервис се започнати, но не се исполнети. Владиното рекламирање, како...

Бошњаковски: Новото раководство на МРТ ќе трае до новиот закон

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се...

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ од 13 пријавени кандидати

Актуелниот директор на Македонската радио телевизија (МРТ), Марјан Цветковски, во конкуренција од 12 пријави вчера е реизбран на чело на јавниот сервис, потврди за...

МРТ планира да добие 13,37 милиони евра и да побара нови...

Македонска радиотелевизија (МРТ) испрати план до Владата за почнување со работа на телевизиски канал што 24 часа ќе емитува програма на албански јазик и...

Македонија оди на „Евровизија 2018“

Евровизија ќе се одржи на 8 и 10 мај во Лисабон, Португалија, а големото финале ќе се случи на 12 мај.  Македонија ќе учествува на...

МРТ: Долгот од 19,5 милиони евра ќе го платиме ако УЈП...

Македонската радиотелевизија (МРТ) соопшти дека долговите кон различни доверители, изнесуваат 19,5 милиони евра, но и дека Управата за јавни приходи (УЈП) кон телевизијата има...

Долгот на МРТ ги отежнува медиумските реформи, Владата не расправала на...

Владата е свесна за ситуацијата со долгот на „Македонската радио-телевизија“ (МРТ), но досега нема разговарано за овој проблем, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле...

ЗНМ бара Владата да најде пари за долгот на МРТ кон...

Здружението на новинари на Македонија ја повика Владата итно да обезбеди средства за подмирување на долгот што МРТ го има кон Европската радиодифузна унија...
- Advertisement -

НАЈНОВО