Нови 96 случаи на ковид-19, десет лица починаа

0
40

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 724 тестирања, а регистрирани се 96 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-24, Куманово-6, Штип-24, Прилеп-1, Тетово-7, Струга-9, Битола-1, Охрид-6, Гостивар-4, Струмица-3, Крива Паланка-1, Радовиш-5, Кочани-2, Свети Николе-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 61 оздравен пациент од: Скопје-27, Куманово-16, Прилеп-4, Тетово-4, Кавадарци-1, Гевгелија-1, Крива Паланка-3, Кратово-1, Кичево-1, Ресен-3.

Починати се 10 лица, четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден пациент од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на возраст од 76 години. Во ГОБ „8 септември“ починати се четири лица на возраст од 85,71 и 53 години, а кај 48 годишен пациент вирусот е потврден постмортем.

На Клиника за пулмологија е починат пациент на 79 години, на гастроентерохепатологија пациент на возраст од 79 години. Во болницата во Битола почина пациент од Кичево на 82 години, во КБ Тетово пациент на 60 години. Во Филип Втори е починат пациент на 62 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9249, бројката на оздравени пациенти е 4871, на починати е 432, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3946. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 4297, активни 1880
• Куманово 912, активни 226
• Дебар 173, активни 111
• Штип 606, активни 300
• Прилеп 312, активни 59
• Тетово 951, активни 299
• Струга 370, активни 188
• Велес 206, активни 30
• Битола 89, активни 44
• Охрид 244, активни 129
• Кавадарци 29, активни 17
• Гостивар 298, активни 196
• Гевгелија 19, активни 8 (*6 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 2 на Богданци)
• Струмица 31, активни 22
• Крива Паланка 23, активни 9
• Радовиш 23, активни 19
• Крушево 13, активни 8
• Кочани 90, активни 22
• Пробиштип 43, активни 27
• Демир Хисар 15, активни 13
• Македонски Брод 9, активни 5
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 4, активни 1
• Валандово 6, активни 0
• Виница 5, активни 2
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 12, активни 7
• Свети Николе 200, активни 185
• Кичево 100, активни 81
• Ресен 140, активни 56
• Неготино 22, активни 2 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 291
• Аеродром – 189
• Бутел – 140
• Гази Баба – 207
• Центар – 162
• Карпош – 168
• Сарај – 115
• Кисела Вода – 148
• Ѓорче Петров – 120
• Студеничани – 107
• Шуто Оризари – 104
• Арачиново – 34
• Илинден – 22
• Петровец – 21
• Чучер Сандево – 14
• Сопиште – 20
• Зелениково- 11
• Странец – 7
• Нераспределен- 0