Нови 164 случаи на ковид-19, починаа пет лица

0
57

Министерството за здравство информира дека во текот на 24 часа регистрирани се нови 164 случаи на ковид-19 во земјава, а пет лица се починати. Оздравени се вкупно 74 лица.

Во последните 24 часа се направени 1612 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 59
-Куманово 12
-Дебар 18
-Штип 17
-Прилеп 1
-Тетово 6
-Струга 6
-Битола 1
-Кавадарци 2
-Гостивар 9
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Свети Николе 23
-Кичево 6
-Ресен 1

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Ресен. Во ГОБ „8 септември“ починаа двајца пациенти на возраст од 35 и 65 години. Во Клиничката болница во Битола почина пациент од Ресен на возраст од 70 години. Во Клиничката болница во Тетово е починат пациент на 51 година. Вон болнички услови е починат пациент на 77 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени лица од:

-Скопје 42
-Штип 7
-Тетово 1
-Струга 4
-Велес 1
-Охрид 6
-Кавадарци 3
-Свети Николе 2
-Ресен 7
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 83216 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8786, бројката на оздравени пациенти е 4676, на починати е 406, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3704.