Пет лица починаа со ковид-19, нови 78 случаи и 172 оздравени

0
62

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1, Штип-17, Тетово-9, Струга-3, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-3, Виница-1, Свети Николе-5.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од: Скопје-72, Куманово-53, Штип-20, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-1, Гостивар-5, Пробиштип-2, Ресен-4, Неготино-1.

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Струга.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 70 и 80 години.

Во ГОБ „8 Септември“ починати се пациенти на возраст 77 и 63 години, кај едниот пациент вирусот е докажан постмортем. Во ОБ Струга е починат пациент на 86 години.

Вкупната бројка на дијагностицирани со ковид во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7 124, бројката на оздравени пациенти е 3199, на починати е 346, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3 579. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3 422, активни 1960
• Куманово 801, активни 194
• Дебар 110, активни 58
• Штип 390, активни 157
• Прилеп 281, активни 51
• Тетово 775, активни 391
• Струга 268, активни 169
• Велес 196, активни 42
• Битола 62, активни 23
• Охрид 205, активни 176
• Кавадарци 21, активни 15
• Гостивар 161, активни 93
• Гевгелија 12, активни 3 (2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 17, активни 9
• Крива Паланка 17, активни 11
• Радовиш 4, активни 0
• Крушево 7, активни 3
• Кочани 75, активни 22
• Пробиштип 29, активни 18
• Демир Хисар 2, активни 1
• Македонски Брод 6, активни 4
• Пехчево 6, активни 3
• Берово 3, активни 0
• Валандово 6, активни 2
• Виница 4, активни 1
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 5, активни 2
• Свети Николе 47, активни 42
• Кичево 48, активни 39
• Ресен 122, активни 85
• Неготино 21, активни 5 ( 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 402
• Аеродром – 155
• Бутел – 170
• Гази Баба – 201
• Центар – 149
• Карпош – 166
• Сарај – 150
• Кисела Вода – 110
• Ѓорче Петров – 115
• Студеничани – 107
• Шуто Оризари – 95
• Арачиново – 51
• Илинден – 35
• Петровец – 17
• Чучер Сандево – 18
• Сопиште – 9
• Зелениково-8
• Странец – 2
• Нераспределен – 0