Вкупно 126 нови случаи на ковид-19, починаа четири лица, оздравени се 48

0
89

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-66, Куманово-6, Штип-15, Прилеп-3, Тетово-19, Струга-2, Велес-2, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-2, Пробиштип-2, Свети Николе-1, Ресен-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти од: Скопје-43, Штип-1, Битола-1, Ресен-3.

Починати се 4 лица, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово и Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Тетово (56). Во ГОБ „8 Септември“ почината е пациентка од Скопје (56). Во болницата во Гостивар почината е пациентка (71) и во Прилеп пациент на 83 години.

Вкупната бројка на дијагностицирани со ковид во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6 334, бројката на оздравени пациенти е 2 475, на починати е 302, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3 557. Од вчерашните тестирања еден е контролен, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3 071, активни 2007
• Куманово 756, активни 299
• Дебар 92, активни 40
• Штип 345, активни 160
• Прилеп 261, активни 36
• Тетово 700, активни 384
• Струга 220, активни 135
• Велес 185, активни 40
• Битола 51, активни 17
• Охрид 167, активни 143
• Кавадарци 19, активни 13
• Гостивар 119, активни 63
• Гевгелија 10, активни 3
(2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 15, активни 10
• Крива Паланка 15, активни 9
• Радовиш 4, активни 0
• Крушево 6, активни 3
• Кочани 69, активни 22
• Пробиштип 19, активни 11
• Демир Хисар 2, активни 1
• Македонски Брод 4, активни 2
• Пехчево 6, активни 3
• Берово 2, активни 0
• Валандово 6, активни 2
• Виница 3, активни 0
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 4, активни 1
• Свети Николе 28, активни 24
• Кичево 30, активни 25
• Ресен 103, активни 94
• Неготино 21, активни 10 ( 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 435
• Аеродром – 160
• Бутел – 155
• Гази Баба – 171
• Центар – 139
• Карпош – 157
• Сарај – 153
• Кисела Вода – 118
• Ѓорче Петров – 115
• Студеничани – 101
• Шуто Оризари – 81
• Арачиново – 53
• Илинден – 33
• Петровец – 19
• Чучер Сандево – 17
• Сопиште – 12
• Зелениково-2
• Странец – 2
• Нераспределен – 84